تربیت فرزند + چکیده مطالب

همه ی ما نسبت به این مسائل آگاه هستیم اما آیا برای این مشکل راه پیشگیری وجود دارد؟ در چند آیه از این سوره، شاهد موعظههای حکیمانۀ حضرت لقمان به فرزندش هستیم که در مجموع، ده سفارش تربیتی است. اگر بتوانید این عادت نامناسب را ترک کنید، قطعا می توانید الگوی بهتری هم برای فرزندان خودتان باشید؛ بنابراین صلاح شما در کنار صلاح فرزندانتان خواهد بود. در این صورت خواهید دید که تربیت کودکان زیر 7 سال برای رفع مسائل و مشکلات زندگی شان به شما رجوع خواهند کرد. یکی از بزرگترین چالش های پیش روی والدین در امر تربیت فرزندان زیر 1 سال، اصرار کودکان برای بازی با وسایلی است که گاها خطرناک محسوب می شوند. عصر ایران؛ دکتر رکسانا دانیالی – تربیت کودک یکی از حساس ترین وظایف والدین است که در مراحل مختلف پیچیدگی ها خاص خود را دارد. همواره یکی از دشوارترین مراحل تربیتی و تنبیهی در مورد کودکان خردسال به رده سنی زیر 1 سال اختصاص دارد. آیا همه کارهایی که فرزندتان انجام می دهد را زیر سوال می برید و همیشه به بدترین نتیجه می رسید؟

شریک زندگی شما احساس می کند رابطه او ممکن است برای همیشه نباشد و حتی ممکن است رابطه را به پایان برساند زیرا همسرش تهدید به طلاق میکند. در تربیت کودکان زیر 7 سال به ویژگی های مثبت آنها تمرکز کرده و به آنها یاد بدهید که برای رفتار خوب به دنبال انگیزه های درونی باشند و از اینکه رفتار درستی دارند احساس خوشحالی کنند. این دو عضو خانواده تاثیر پذیری بسیاری بر تربیت فرزندانشان دارد چون فرزندان به محض تولد، در خانواده قرار خود رشد می کنند و پیش پدر و مادر است که هر حسی را تجربه می کنند. حرف های هر دو طرف را بشنوید و حتی اگر حق با فرزند شما است به او توضیح دهید بی ادبی در حضور یک معلم هیچ وقت قابل قبول نیست. نظم و مقررات در هر خانهای لازم است. لازم به ذکر است که منضبط سازی فرزندان در دوران پیش از ورود به 1 سالگی با بازه های زمانی دیگر کاملا متفاوت خواهد بود. از سوی دیگر، برخی از روانشناسان نیز تئوری شخصیت پایه را مطرح میکنند و معتقدند تا ۱۶ سالگی شخصیت فرزندان شکل میگیرند و بعد از آن دیگر فرد تغییری نمیکند.

در این صورت کودکان تان نیز این رفتار را از شما یاد خواهند گرفت. ربط دادن تنبیه به رفتار کودک مسئولیت پذیری را به او یاد خواهد داد. سوءرفتار: هرگونه فعل يا ترك فعل عمدي که سلامت جسمي، رواني، اخلاقي يا اجتماعي طفل و نوجوان را در معرض خطر و آسيب قراردهد؛ از قبيل ضرب و جرح، محبوس كردن، سوءاستفاده جنسي، توهين یا تهديد نسبت به طفل يا نوجوان در صورتي كه جنبه تأديبي نداشته باشد يا قراردادن او در شرايط سخت و غيرمتعارف و یا خودداری از کمک به وی. داستان ­ها مصور می­تواند به فرزند شما کمک کند تا مشتاق مطالعه شود. 1. فرزند خود را به معاشرت تشویق کنید. از تنبیه هایی استفاده کنید که بتواند تصمیم گیری های درست و معقولانه و پاسخگویی را به کودکان تان یاد بدهد. تربیت کودکان خود را به شکلی پیش ببرید تا کمک کند آنها در زندگی موفق باشند. واکنش غیرفعال ( یعنی واکنش نشان ندادن در مقابل کارهای کودک ) کاربرد دارد که کودک نوشیدنی را از دهان خود بیرون می ریزد در چنین مواقعی طوری وانمود کنید که کودک تصور کند شما فکر می کنید کار او کاملا تصادفی بوده است. کودکان خود را طوری آماده کنید تا بتوانند در دنیای واقعی زندگی بکنند.

قوی باشید. رفتار خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید برای آن ها یک الگوی مناسب باشید. بچه های زیرهفت سال با تذکر شفاهی «بکن، نکن» یا «درسته، غلطه» تربیت نمی شوند؛ بلکه رفتار والدین را دیده و از آنها تقلید می کند. اگر پدر و مادر واقعاً می خواهند بر مبنای هفت سال آقایی با کودک رفتار کنند، این را هم باید بدانند که کودک زیر هفت سال، مقررات، نصایح و چرایی درست و نادرست را نمی فهمد و با تذکر شفاهی «بکن، نکن» یا «درسته، غلطه» تربیت نمی شود؛ بلکه رفتار والدینش را می بیند و از آنها تقلید می کند. کودکان نیاز دارند تا حد و حدود رفتار خود را بدانند. آنها بایستی بدانند که شما چه انتظاری از آنها دارید و آنها چه انتظاری از شما دارند. بنابراین، باید از این ویژگی آنها نهایت استفاده را نمود. در این میان یکی از مهم ترین متدهایی که والدین می توانند از آن سود ببرند، الگو سازی رفتاری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید